Ayrılığın 7 Evresi ve Baş Etme Yolları

 

Her ne kadar Ezginin Günlüğü o harika şarkısında aşkın bitmeyeceğini söylese de, aşk bazen bitiyor ya da bitmiş gibi yapılıyor. Her durumda, taraflardan en az birinin artık istemediği bir şeyi zorla istetmek mümkün olmadığına göre, diğer tarafa bu ayrılık halini öyle veya böyle kabul etmekten başka bir seçenek kalmıyor. Ama tabii kabul etmekten kabul etmeye de fark var, bu durumu kimileri görece hasarsız atlatırken, kimileri ya kendisine ya da ayrıldığı sevgilisine yaşadığı hayatı zehir edecek kadar ileri gidebiliyor. Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu süreci ne kadar hasarla atlatacağınız, sevgilinizi ne kadar çok sevdiğinizden ziyade, o biten ilişkiyi nasıl tanımladığınız ile ilgili. Yani, o ilişkiyi ne kadar çok içselleştirdiyseniz, ne kadar kendi kişiliğinizin, var oluşunuzun bir parçası olarak gördüyseniz, o şeyin bitişi de sizi o kadar yıpratacaktır.  Ama elbette şu notu da düşmekte fayda var, isterseniz dünyanın ruhsal açıdan en sağlıklı insanı olun, aşk acısı derin bir acıdır, geçmesi zaman alır ve ruhunuzu bir süreliğine iğne ipliğe çevirir.

Peki nasıl geçer bu aşk acısı? Vallahi bilmiyoruz, bilen de yok zaten. İşte zamanla geçiyor gibi oluyor. Sonra yeni birisi çıkıyor karşınıza ve hayat devam ediyor. Ama bu durumu atlatmadan önce bazı evrelerden geçmeniz gerekiyor, bir kısmı sizin için, bir kısmı da yakın arkadaşlarınız için biraz zorlayıcı olabilir bu evrelerin ama bu yaşadıklarınızın tamamının doğal olduğunu, aynı duyguların daha önce milyonlarca insan tarafından hissedildiğini ve kimsenin ölmediğini aklınızdan çıkarmayın. İşte bir ayrılığın 7 evresi:

EVRE 1. ŞOK: NE OLDU ŞİMDİ?

Şok, vücudun acıya karşı verdiği bir koruma tepkisidir. Ve ilişkinizin bitişi henüz çok tazeyken ilerleyen günlerde sizi bekleyen zor zamanlar ile o sırada uğraşmak istemeyebilirsiniz ve dolayısıyla olan şeyi kabullenmeyi ertelersiniz. Bu inanmama hali bazen saatler, bazen günler, bazen de aylar alabilir. Buna yaşanan ayrılma sahnesini puslu bir görüntü gibi hatırlamak, nefessiz kalma hissi ve uykusuzluk da eklenebilir.

Yapın:

 • Kendinizi rahatlatacak şeyler bulmaya çalışın. Meditasyon, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak, tatile çıkmak, gibi.

Yapmayın:

 • Bu durumdan korkmayın, kafayı yemeyin. Geçecek.

 

 EVRE 2. İNKAR: NE ALAKASI VAR YA, GERİ DÖNECEK

İnkar gerçeğin reddedilmesi ve o gerçekle beraber gelen duyguların bir depoya kaldırılıp üstüne kilit vurulmasıdır. Burada kişinin bu yola başvurmasının temel nedeni “Ayrılığı kabullenmezsem, gerçekliğini kaybeder ve bu şekilde yeniden beraber olabiliriz” umududur. Bu evrede genelde ilişkinin diğer tarafı aranır, e-postalar atılır ve her şey eski normal haline döndürülmeye çalışılır.

Yapın:

 • Ya yazıya, ya da yakın bir arkadaşınıza yaşadığınız duygu ve korkuları anlatın.

Yapmayın:

 • Durumu küçümsemeyin, yaşadığınız acıyı yok saymak sizi sadece bu acının değil, toptan olarak  tüm duygularınızın donduğu bir evreye götürebilir. Yasınızı tutun, korkmayın.

 

EVRE 3.  YALNIZLAŞMA: YOK YA SİZ GİDİN BEN EVDE OTURMAK İSTİYORUM

Bu evrede artık bir ayrılık durumu olduğu gerçeği ile yüzleşilmiştir ve ilişkinin her ayrıntısını yeniden inceleme safhası başlar. Onu ilk gördüğünüz andan başlayarak her ayrıntı didik didik edilir, nerede hangi hataların yapıldığı bulunmaya çalışılır ve hatta “Ne yapılsaydı ilişki kurtulurdu” gibi faydasız kiliseye papaz olma girişimleri başlar. Bu evrede kişi kendisini tüm sosyal hayatından geri çeker, dışarı çıkmak istemez, günlük rutin işlerini yaparken dahi zorlanır veya hiç yapmaz. Karanlıkta kendi kendine oturmak dışarı çıkıp tüm dünyaya karşı ilişkinin artık bittiğini kabul etmekten daha iyi gelir.

Yapın:

 • Düzenli olarak duş alın ve dışarı çıkmak için bahaneler yaratın.

Yapmayın:

 • Kendinize acımayın, “Bir daha kimse beni sevmeyecek” gibi mantıksız hezeyanlara kapılmayın.

 

EVRE 4. ÖFKE: KALBİMİ KIRDIĞIN İÇİN SENDEN NEFRET EDİYORUM

Bu evrede üzüntü ve yas yerini derin ve şiddetli bir öfkeye bırakır. Fotoğraflar yok edilir, sizde kalan eşyalarını istiyorsa her türlü zorluk çıkarılır, ortak arkadaşlara hakkında kötü şeyler söylenir. O an yaşadığınız her şeyin sorumlusu “o” ilan edilir.

Yapın:

 • Öfkenizi yaşayın, yazın ve anlatın.

Yapmayın:

 • Bu öfke üzerinden harekete geçmeyin.

 

EVRE 5. PAZARLIK: ONU NASIL GERİ GETİREBİLİRİM?

Artık öfke geçmiş ve onu yeniden hayatınıza sokabilmek için yollar aranmaya başlanmıştır. Eğer ayrılığa sebep olan sizseniz, her tarafınızı derin bir suçluluk duygusu kaplar ve bazen kendinizle, bazen de ayrıldığınız sevgilinizle pazarlık edip olmadık anlaşmalara varmaya veya kendinizde bir şeyleri değiştirmeye gönüllü olursunuz. Bu evrede kilo verme çalışmaları yoğunluk kazanır. Esasen yaptığınız şey acınızı azaltmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

Yapın:

 • Kendinize dair bir liste oluşturun ve sizi mutlu eden ve gelecekte istediğiniz şeyleri yazın.

Yapmayın:

 • Bu listeye eski sevgilinizi eklemeyin.

 

EVRE 6. DEPRESYON: O’NU ASLA UNUTAMAYACAĞIM

Bu evre şafak sökmeden önceki en karanlık zamandır, zordur ama güneşin doğmasına da artık az kalmıştır. Bu zaman diliminde derin bir üzüntü sarmalı içine girilir ve yataktan kalkmak dahi zor gelir.  Biten ilişkinizden önceki zamanları hatırlamakta ve bundan sonrasını tahayyül etmekte zorlanırsınız.

Yapın:

 • Bildiğiniz ne kadar pozitif insan varsa yakınınızda tutun.

Yapmayın:

 • Fazla alkol, fazla yemek gibi süper sağlıksız şeylere dalmayın. Bu atlatmanız gereken son evre, dayanın.

 

EVRE 7. KABUL EDİŞ: NİYE ONUNLA BERABER OLDUĞUMU VE ŞU AN NEDEN OLMADIĞIMI ANLIYORUM VE İYİ OLACAĞIM

Haydi geçmiş olsun, bitti gitti. Bu kabul ediş hali daha önce yaşadığınız tüm o zamanlar için “Zordu ama değdi” dedirtir ve en sonunda o rahatlama ve hafifleme hissini yaşarsınız. Geçmişi büyütmeden ve küçültmeden olduğu gibi görürsünüz ve geleceğe umutla bakmaya başlarsınız.

Yapın:

 • Zorlu bir süreci atlattınız, bunu kutlayın.

Yapmayın:

 • Arada bir hala kendinizi üzgün hissedebilirsiniz, şaşırmayın.

 

Email this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on StumbleUponShare on FacebookTweet about this on Twitter

Sorularınız mı var?

Sizi dinliyoruz..

Gönderiliyor

info@platonyx.com | İstasyon Yolu Sk. No: 3 Maltepe - İstanbul

©2017 PlatoNYX

Kullanıcı Sözleşmesi | Gizlilik Sözleşmesi

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?